Saturday, October 30, 2010

Мароко !

Клајмерската експедиција Мароко заврши,од топлата африка се вративме со многу спомени добри и лоши со многу искуство со малце качување и многу нови запознаени луѓе.Иако ни тргна лошо уште на почеток па се така до крај ние екипата снова успеавме до крај да останеме весели,да се забавуваме да видиме многу работи,да пробаме и џус од немиени чаши,да се јаваме камили,да однесеме дожд во Сахара а богами и поплава невидена во Тодра, сума сумарум мене ми беше супер само да не послужеше времето малце повеќе да качуваме секој ден, не качив нешто особено многу тешко и качував повеќе онсајт каде најтежок онсајт ми беше 7б а најтежок редпоинт 7c/+, би им препорачал на сите кои сакаат да качуваат таму да отидат бидејќи толкав кањон немам видено до сега само ке им треба многу време да ги пронајдат насоките и да се снајдат во водичот кој инаку е на рака цртан.Исто и смеровите се лудница некаде има многу клинови без везе ставени а каде што треба нема по 3-4 метри па и повеќе па дури и на почетоците на некои смерови првиот клин е на 5-6 метри. Бевме и во Маракеш,Казабланка,Мерзуга,Рабат и некаде на Атлантски океан,има таму многу да се види! Толку од извештајот од Мароко !!!


п.с. Во Вертикал Спорт има нови патики од Wild Climb кои ги тестирав во Мароко и се ЕКСТРА а и цената им е џабее,одете проверете!

Thursday, October 14, 2010

Рок Трип Демир Капија

На 10.10 во мојот омилен локалитет се одржа Рок Трип натпревар кој воедно беше и меѓународен имаше гости од србија меѓу кои беше и младата Сташа Гејо која инаку е европски првак во сите дисциплини,па една вечер поминавме со презентации од нејзините натпревари победи и порази од нејзините многу тешки искачени смерови.Немав многу прилика да ја гледам како качува но ваљда некој следен пат.Е сега да кажам дека со Лиде бевме пар на рок трипот и победивме убедливо со можеби 1000 поени разлика и качувавме до вечер а последниот смер го качив во темница без челна лампа и беше најлудата работа направена досега од мене иначе смерот беше 7а+/б,сватив дека ние качувачите уживаме во мачење... Плус и беше ладно како никогаш досега,исто имаше и луѓе како во добрите лета пред неколку години,беше убаво да се види толку народ таму после толку време :)

слики ке има кога ке добијам.

Tuesday, October 12, 2010

Матка

Предходниот викенд имавме извонредно време на Матка и качувавме 3 дена под ред каде се качи се и сешто,заедно со Владо,Здрле,Лиде и скоро цел екстрем,од многу сонце тие денови дури и се исончавме.Ги качував скоро сите смерови на св. Никола Шишевски го качив и Види Поскок кој викаат дека е 7б и тотално не е мој стил на многу мали фаќалишта.Следниот ден со Лиде "заглавивме" на Панчев каде се туткавме на сидришта,повеќе време губевме во средување опрема на сидришна него ли во качување,ама го спукавме без проблеми,со Владо качувавме некој смер Нина на ковани клинови и на тој смер супер си пројдов .Супер качување со многу добри луѓе!