Tuesday, May 1, 2012

Упдејт фром Кучкин

Значи лајв фром Кучкин,покрај добрата салата и месо кај Кучкин сега има и вајрлес.
Тука сме од саботата, во саботата славевме роденден на Ичи и Маја, следниот ден со баце Владо и Димац отидовме до солун на шетање и кафе.Следните неколку денови се здробивме од качување. Тука сме од саботата и сеуште не ни здосадило :) денес уште малце качување па потоа одиме за Охрид па потоа за Скопје каде што ќе работиме на отварање на сезоната за вештачката карпа на кеј.
Со наполнети батерии и со позитивен дух одиме накај Скопје на тренинзи на големата вештачка карпа.

плус да не заборавам голем дел од времето го поминав во сликање на другите качувачи и беше забавно.

Monday, April 2, 2012

Прилеп со "Болдер маратонот"


Како и изминативе 5 години и годинава се организираше болдер собирот кој годинава прерасна во болдер маратон, само во организација на СКК Златоврв за прв пат, бидејки досега го организираше Вертикал од Битола.Се` беше супер организирано освен односот на организацијата спрема словенците наспроти сите други(бугари,срби,босанци и хрвати) меѓу кои и ние македонците.Словенците беа третирани како организатори и како да се на свое дојдени а нели треба да биде обратно или ако не обратно да биде барем исто за сите!
Немаше се` што пишуваше дека треба да има (немаше ПДФ водич, немаше објаснет принцип на одвивање на натпреварот...) и ред други работи на кои не ми текнува а искрено не би ни сакал да ми текне, бидејки од следната година ке одам една недела порано или покасно од истиот собир.
Ова не е мој начин на зборување и јавно презентирање на работите меѓутоа тоа е само затоа што голем револт се има собрано (мислам дека и со право). ова е последното што го пишувам во врска со лошата страна на настанов.

Е сега позитивната:
Од среда со Владо,Давид и Димац отидовме поставивме шатори и искрено мислам дека поминавме најТоп досега (во поглед на екипата),Првиот ден местевме шатори и се друго па на крај едно 2 саати одвоивме за качување.Ниту еден ден не одмарав и качив многу болдери од кои еден 7а+ на флеш и пробав други потешки за кои мислам дека имам шанса да ги качам само доколку не качувам ништо друго бидејки структурата на карпата е многу остра и бесцелно е да качуваш лесни насоки ако си отиден да напредуваш и качиш нешто навистина тешко, тоа е мој совет до сите кои сакаат да качат нешто јако :) и јас ке го практикувам понатака.

во прилог ставам и слики од качувањето и журката.

Нов сектор во Демир Капија

Во организација на МСКФ, односно комисијата за качувачки локалитети отворивме нов сектор кој го крстивме ПЛАЖА, и се наоѓа после двата тунела каде што има мал паркинг. Местото е супер само што ке треба повеке да се чисти затоа сега направивме само 3 насоки.Сите насоки се потешки од 7а ( со тешки стартови). Исто така и местото го исчистивме од ѓубре и од од наносот на гранки и дрвја кои беа под насоките.
На оваа акција за оклинчување учествуваа Владимир Трповски,Слободанко Хаџи Илиев,Димитар Попов и Кире Серафимовски.

Па ајде качувачи пробајте ги новите смерови и дајте отцена :)

Смеровите од десно на лево:
1.Копа кабана..................?
2.Танга..................?
3.sex on the beach..............?

Спортски поздрав

Wednesday, March 28, 2012

Забушантот не забушава повеќе!

После 7-8 обиди падна и Забушант, смерот кој Ламиш го направи кога дојде на посета кај нас во Македонија.Го крстивме по него зошто нонстоп нешто забушаваше и му сметаше.Уште од тогаш сакав да го качам ама беше огромен залак за мене и мојата тогашна килажа,прво го качив Калабастер, па дури после 2 години го пробав и Забушант многу поспремен и послаб(во килажа).Конечно тренингот се исплатеше и полека ми се враќа љубовта кон природната карпа. Сега некои следни проекти се на ред :)

Во врска со отцената немам појма колку е тежок,само знам дека е потежок од Калабастер а полесен од некои 8c смерови кои сум ги качувал во странство.Ламиш рече 8б а не ја качи, така да ке видиме, годинава ке биде плодна со искачени тешки смерови па ке може да споредам и да дадам свое мислење(иако не се осеќам како некој најкомпетентен во врска со отцените и не сакам да се расфрлам со броеви, кои воедно се минорни според мене)

конечно вест вредна за на блог!
Wednesday, March 21, 2012

Рок Трип на ТРЛО

Стандард како и секоја година првиот рок трип е секогаш на Трло.
Супер пројде овој рок трип многу убаво време дури и сончаница ме фати, прва за годинава.
Со партнерката за Рок Трипови Лиде победивме и на овој роктрип иако немаше многу пријавени за натпреварување.
супер провод :)

Tuesday, March 6, 2012

Болдер Маратон во БОЛДЕРМАНИАКонечно да пишам нешто на блогот, немајки желба за пишување во последниве 5 месеци еве да пишам дека ја отворивме лигата во Спортско Качување со првиот болдер натпревар во новата болдер вежбална која се наоѓа во спортскиот центар Борис Трајковски.После многу време се собравме многу натпреварувачи и конечно се создаде натреварувачка атмосфера.
Многу стази многу забава кратко кажано!Tuesday, September 20, 2011

Кавала,Ираклица и Метора


Најдоброто патешествие до сега!!!

Со баце Владо и баце Здраве цела една недела бевме кај јужниот сосед на качување,најпрво во Кавала (Blue Zina cave) пештерата е лудница невероватно е превисна и има 25 смерови од кои само неколку се лесни другите сите се над 7а,бидејки бевме само 2 дена таму на качување немаше многу време за работа на тешките смерови.Качив една 7б за малце на онсајт мегјутоа го утнав фаќалиштето на крај, подоцна го качив без проблем (видео во прилог), потоа качував една 8а+/б и без многу проблем ги врзував сите движења, само штета што неможевме да
останеме повеќе време на качување таму.Ама се враќам таму на есен највероватно...

Додека качувавме во Кавала спиевме на една плажа во блиску Неа Ираклица, се упознавме со една "будала" Јоанис ,кој 5 месеци живее на плажата.Покрај сево ова со Здравко навивме за Македонската Кошаркарска репрезентација од грчка таверна која беше полна со грци, меѓутоа така добро сме викале со Здравко кога ја победивме Литванија што грците се чудеа :)

Следниот ден експедицијата тргна накај Метеора каде што имаше качувачки камп заедно со грците. Во Метеора сум се изнакачувал насоки за 3 дена качив 7 насоки со тежини од 5 до 7 по UIAA немам појма што е тоа во француска скала меѓутоа не беа нешто посебно тешки само што Ради гуза ко медуза на почеток бидејќи клиновите се на растојание од по 5 метри онака нормално па се до 20 метри,ама се навикнав лесно па на крај не ги ни гледав клиновите така да супер излезе целово ова патешествие.
Сега здравје Боже се спремаме за поголеми успеси :)

п.с. пред една недела со мојот компанјон за матка Моте го качивме слободно Франгов без проблеми и можам слободно да кажам дека Панчев е потежок за еден плус или за една цела отцена.

Слики и видеото од Кавала во прилог.


Monday, September 5, 2011

Метеора и Пили


Со гостите од Кореа на еден викенд бевме во Метеора и Пили. За Метеора немам зборови ептен е хардкор местото.Иако бевме само два дена таму качивме 3 смера од кои едниот е на Спиндел познатата игла на Метеора која ја имаше на насловна на Гримпер магазинот, не им ги знам имињата на смеровите но затоа имам некои слики. Во недела пред да се вратиме бевме во Пили и местото е многу јако има 3-4 лесни смерови од 6а+ до 6б+/ц а другите 70 насоки сите се повеќе од 6ц+.Тој ден качив 7а+ на онсајт и качувавме многу други смерови, меѓудругото со Ване качувавме и една 7ц+/8а. Слики во прилог!

Се враќам таму за една недела!!! :)
Thursday, August 25, 2011

Заборавен пост :)

Многу време откако не сум пишал, не дека немам време но многу малце седам на компјутер,изминативе месеци беа супер,многу се работеше на карпата има многу заинтересерини што е најбитно за нашиот спорт така да работава се движи полека но сигурно, покрај работата на карпата не сум отишол на качување многу а и помалце тренирам но нели се во интерес на спортот.Изминатава недела бевме во Демир Капија со Ненад Матич и компанија па качувавме малце но за мој "к`смет" се погодија најжешките денови од месецов па скоро и да лежев по цел ден, па еден ден малце во Солун на бањаре, па потоа кај Томи на журка па така ептен опуштено проаѓаат деновите но полека полека се враќам во форма,почнав да качувам и на вештачката карпа па здравје додека да залади малце би требало да сум во Топ форма. тоа е тоа кратко а јаснo :)

Wednesday, June 22, 2011

Wild Climb

Во Вертикал Спорт има нови модели на патики од марката WILD CLIMB, сите модели се со најквалитетната гума за патики за качување VIBRAM која ја користат сите најдобри производители на патики за качување,материјалот со кој се опшиени е кожа што придонесува до подобро оформување према стапалото.I Must- патики за качување многу тешки насоки голема со прецизност на врвот на прстите.
Bat- патики со асиметрична форма,се препорачуваат за напредни качувачи.

Bat Lady- Иста технологија и перформанси како и BAT, имаат само женски бои.

Spider-Патики кои се препорачуваат за болдер, но исто така се многу добри и за тешки насоки кои бараат заглавување пета и прсти.

Triplex-Екстремно добри патики за секаков тип на качување(болдеринг,насоки на природна и во вежбална)


FIRE- Модел наменет за луѓе кои саат покомотни патики кои, се препорачуваат за традиционално качување на полесни насоки.


Sky-И овој модел исто се препорачува за традиционални односно долги насоки кои бараат комотност при користењето.

First Step- Патики наменети за деца и почетници.


Топ Патики за Екстремно качување, повелете во Вертикал Спорт да си го одберете вашиот модел.